Máte zájem o adopci? Kontaktujte nás

tel. 606 073 977

e-mail: info@radimkockam.cz

Předadopční dotazník

   Než si od nás adoptujete kočku, odpovězte si na níže uvedené otázky.

 1. Proč jsem se rozhodl/a adoptovat kočku?
  Zjistil/a jsem, že je v mém životě volné místo pro někoho, kdo má měkký kožíšek, hebké tlapky a neodolatelné oči. Jsem vyznavačem brzkého vstávání za účelem naplnění mističky, nutně potřebuji mít kočičí chlupy na svém kostýmu či obleku, v kávě, a na chlebu s máslem a prostě všude, na všem, a ve všem. Protože (nejen) takový život s kočkou je.
 2. Jakou kočku chci?
  Je jedno, jestli je kočka malá, velká, tlustá, tenká, holá či chlupatá, černá či žlutá. Důležité je, abychom se k sobě hodili. Aby stejně tikaly naše biorytmy, aby přeskočila jiskra, aby se napojily energie. Vybírám kočku srdcem, ne zrakem, a bude to k oboustranné spokojenosti.
 3. Souhlasí všichni členové rodiny s pořízením kočky?
  Opravdu je to důležité. Rodinné rozepře kvůli kočce mohou mít negativní dopad na lidské vztahy, a nakonec to nejčastěji odnese kočka. Inzerátů typu: „Daruji kočku z důvodu alergie v rodině“, je na internetu a inzertních portálech bezpočet. Jakého druhu ona alergie je inzerát většinou neobjasňuje…
 4. Pokud chci kotě, je mi jasné, že bude veselo?
  Kotě totiž  bude vše zkoumat, může něco rozbít, poškrábat, budu muset možná dát pryč kytky a bezpečně uložit drahý porcelán, počítám s tím?
 5. Budu mít na kočku dost času?
  Kočka vyžaduje několikrát denně pozornost, kromě krmení a čištění jejího wc, si bude chtít hrát několikrát denně, chovat se, mazlit se. Jsem schopen/a a ochoten/a jí to poskytnout?
 6. Mám prověřené, že nikdo z rodiny ve společné domácnosti nemá alergii na kočky?
  Vracet kočku, která třeba po letech konečně našla svůj první domov zpátky do útulku je velká zrada, kterou některá kočka nikdy nezpracuje, může být psychicky zlomená, a v ojedinělých případech dokonce vážně onemocnět či umřít.
 7. Pokud máte v domácnosti jiná zvířata, máte vyzkoušené, jak na nový přírůstek budou reagovat?
  Zkuste pohlídat příbuzným či přátelům jejich mazlíčka, abyste byť jen orientačně, vyzkoušeli reakci vaší kočky či psa na nového „vetřelce“. Není to stoprocentní, ale zkouška může mnohé naznačit.
 8. Mám pro kočku vhodné prostředí?
  Pořídit si kočku, která chce chodit ven, když bydlíte u čtyřproudé výpadovky není dobrý nápad, zvláště pokud vám v minulých letech předchozích pět koček přejelo auto… Vybírejte kočku dle jejích potřeb, ne vzhledu.
 9. Pokud chci kočku do bytu, budu pro ni mít dostatek prostoru?
  Kočka potřebuje ke svému životu prostor na jedení, který nesmí být hned vedle její toalety (také nemáte kuchyň spojenou s toaletou), prostor na toaletu, prostor na odpočinek a škrabadlo, a v neposlední řadě i prostor pro hraní. Ergo 5 koček v garsoniéře není úplně ideální domov.
 10. Mám balkon či terasu a budu tam kočku pouštět. Je mi jasné, že je nezbytné ho mít zajištěný sítěmi, pletivem či jinou zábranou proti nechtěnému úniku kočky?
  Stejně tak okna používaná na ventilaci. Proč? Kočka je tvor zvědavý, stále něco zkoumá či loví. Pokud vám to připadá zbytečné, podívejte se na vyhledavači (google) na případy, kdy to majitel podcenil. Pád z vyšších pater kočka nemusí přežít, kočka uvízlá ve ventilačce může umírat mnoho hodin v krutých bolestech.
 11. Chci kočku pouštět ven. Bydlím na bezpečném místě (mimo hlavní silnici)?
  Pokud ano, pouštějte kočku ven ideálně jen ve dne, a pokud jste doma, ať můžete v případě potřeby zasáhnout. Má kočka venku zajištěné přístřeší, možnost napájení, skrýš před nezvanci?
 12. Mám pro kočku nezbytné vybavení?
  Bude potřebovat misku na vodu, na granule, a min. 2 misky na měkkou stravu, vše nerezové či keramické (možno i porcelán a pevné sklo). Plasty jsou zcela nevhodné, natahují pachy jídla, a to může kočce vadit, hůře se hygienicky udržují. WC musí být dostatečně velké dle velikosti kočky, aby se v něm mohla otočit, lepší je kryté (čistota), ale bez dvířek (některé kočky se jich bojí), kvalitní stelivo (usnadní úklid) a větší bytelné škrabadlo jako prevence škrábání nábytku (opravdu 1 tyčka výšky 30 cm není to, co by kočce stačilo a uspokojilo ji).
 13. Kočka je masožravec, mohu jí poskytnout stravu dle jejích potřeb?
  Dávejte přednost kvalitnímu krmivu. Sledujte obsah masa v granulích i konzervách (min. 60 % masa, lépe 80 % i víc, bezobilné – „grain free“). Granule s obsahem 25% masa nejsou optimální stravou. Přemýšleli jste, co je obsahem „zbylých“ 75 % – sója, obilí, kostní moučka a podobné náhražky kočce kvalitní výživu neposkytnou. Nekupujte předražený šrot, který kočce může z dlouhodobého hlediska spíše uškodit. Možná nyní ušetříte za stravu, později budete platit vysoké účty za veterinární léčbu, a kočce zbytečně zkrátíte život.
 14. Jsem ochoten/a podávat spolku informace o adoptované kočce?
  Naše péče o kočku je časově velmi náročná, finančně nákladná (nejsou výjimkou desetitisícové náklady na 1 kočku za veterinární péči), proto nás zajímá, jak probíhá adaptace kočky v novém prostředí, její zdravotní stav změny chování a podobně. Informujte nás, posílejte fotky, zprávy zveřejňujeme na FB, zajímá to i naše přispěvatele!
 15. Počítám s výdaji za veterinární ošetření či léčbu?
  Kočka potřebuje pravidelné očkování, v případě nekastrovaného kotěte je třeba počítat s náklady na kastraci (dle veterináře a pohlaví se cena může lišit od cca 500  – 2000 Kč), může se vyskytnou akutní onemocnění. Kočku si v případě zájmu můžete i pojistit.
 16. Když pojedu na dovolenou, do lázní, či půjdu do nemocnice, kdo se o kočku postará? Mám vyřešené hlídání koček?
  Ideální je ubytovat někoho z rodiny či přátel u vás doma. Pokud to není možné můžete využít domácnost prověřených či kočkomilných příbuzných, přátel či známých. Případně je možné kočku po dobu nepřítomnosti ubytovat v kočičím hotelu, který si ale nejdříve také prověřte, abyste za vaše peníze dostali odpovídající službu.
 17. Co bude s mou kočkou, když už se o ni nebudu moci starat?
  Víte kolik zvířat končí v útulcích, v případech, že majitel odešel do domova seniorů, nebo dokonce zemřel.  Kolik dědiců si ochotně „adoptuje“ hezký byt či velký dům, ale na kočku či psa po jejich prarodičích a rodičích jim nezbývá místo, čas nebo dokonce peníze? Je nesmírně smutné vidět sedmnáctiletou kočku, která celý život prožila jen se „svým“ člověkem, a který ji navždy opustil, jak skončí v útulku mezi dalšími dvaceti, třiceti kočkami, na které není zvyklá. Jak dlouho to vydrží… ?  Prosím myslete na své mazlíčky včas, zajistěte jim náhradní domov pro případ krajní nouze včas, myslete na ně ve své závěti či poslední vůli. Poraďte se s notářem, možnosti jsou, stačí jen chtít, a něco pro to udělat.

Tak pokud jste dočetli až na konec, upřímně jste sami sobě odpověděli na všechny otázky (a téměř všechny odpovědi byly ANO), udělali si jasno, co obnáší soužití s kočkou, jaké břímě na sebe berete, a stále do toho chcete jít, pak jste tím správným kandidátem na adopci naší kočky.  Gratulujeme, a těšíme se na vás!

Sdílejte prosím:

Transparentní účet  u Fio banky  -  2502007551/2010